Ana Sayfa Çözümler Neden Netsmart? Kariyer Keşif Kurumsal Materyal İletişim

Netsmart Bilişim Sistemleri A.Ş.

Esentepe Mh. Ecza Sk. No: 6 K: 1, 34394,
Şişli-İstanbul, Türkiye

+90212-274-31-61

info@netsmart.com.tr

Öneri

E-posta Güvenliği Yöntemleri

Günümüzde e-posta saldırıları ile çok sık karşılaşıyoruz. Sürekli değişen yapısı saldırıyı karmaşık hale getiriyor. Yapılan Bir araştırmaya göre siber saldırıların %90’nı e-posta yoluyla başlatılmaktadır.

E-Posta Güvenliği Yöntemleri

Kötü amaçlı yazılım, spam, oltalama ve kimlik avı saldırılarını yaymak için genellikle e-postalar kullanılır. Bir ek veya bağlantı üzerinden kullanıcı istismar edilerek hassas bilgiler ele geçirilmeye çalışılır. E-posta güvenliğindeki zafiyet sadece bir kullanıcıyı değil, bütün sistemi etkileyebilir.

Birçok işletme, e-posta sisteminin yeterince güvende olduğunu düşünüyor. Sonucunda mutlaka bir e-posta saldırısı ile karşılaşılmış oluyor. Bazen büyük kayıp ve zararlara sebep olabiliyor. Bu yazımda sizlere e-posta güvenliğini sağlayarak bu kayıp ve zararların önüne nasıl geçilebileceğini anlatacağım.

Modern E-posta Tehdit Çözümleri

Şirket içi, bulut veya barındırılan e-posta sunucuları kullanıyor olabilirsiniz. Hangi yapıda olursanız olun, sürekli gelişen bir tehdit ortamına karşı, güvenlik sistemlerininde gelişmesi ve genişlemesi son derece önemlidir.

Saldırı Teknikleri
Tehdit ortamları sürekli gelişmekte ve yeni saldırı varyasyonları ortaya çıkmakta. Günümüzde eposta kullanıcılarının en sık karşılaştığı saldırılardan bazıları şunlardır:

Phishing
Kullanıcıları aldatmaya yönelik içeriklere sahip epostalar gönderilerek kritik veriler ele geçirilmeye çalışılır. Hazırlaması kolay ve yaygın olarak kullanılan bir tekniktir.

Spear Phishing
Bu saldırı , güvenilir bir göndericiden geliyormuş gibi görünen sahte epostalar kullanılarak gerçekleştirilir. Genellikle hedef odaklı yapılır. Sosyal mühendislik ile birleştirildiğinde kullanıcılar için daha riskli hale gelir.

Malware
Epostalar üzerinden kötü amaçlı yazılım gönderimi sıkça karşılaştığımız bir saldırığı tekniğinidir. Dosya eki veya epostanın içerisindeki bir bağlantı ile yayılması amaçlanır. Verilerin şifrelenmesine veya çalınmasına yol açabilir. Zararlı yazılım, tüm sistem için de tehdit oluşturabilir.

Ransomware
Fidye yazılımı, istenilen para ödenene kadar bilgisayar sistemine veya verilere olan erişimi kısıtlayan, dosyaları şifreleyen bir zararlı türevidir. Aksi halde veriler tamamen silinir. Fidye yazılımlarını yaymak için bir veya birden fazla eposta saldırı tekniği kullanılır.

Business Email Compromise (BEC)
Kurumsal bir eposta hesabı ele geçirilerek sahte epostalar gönderilir. Bu kapsamdaki saldırılarda temel amaç para çalmaktır. Hesap bilgileri değiştirilerek veya sahte faturalar oluşturularak kurbanın para göndermesi amaçlanır.

Zero-Day Attacks
Yeni tespit edilen ve üretici tarafından henüz yaması yayınlanmamış güvenlik açıklarından faydalanılmasına sıfır gün saldırısı denir. Bu saldırılar genellikle kullanıcıların bilgisi olmadan gerçekleşir ve tüm sistemi durdurabilecek, işlevsiz hale getirebilecek zararlara yol açabilir.

Spam Email
Genellikle herhangi bir zararlı içermeyen fakat eposta sistemleri için gereksiz yük oluşturan, kullanıcılar için vakit kaybına neden olan epostalardır. Toplu olarak gönderilen bu epostalarda; tanıtım, reklam, davet gibi içerikler yer alır. Kurumsal sistemlerde bir tehdit unsuru olarak varsayılmalıdır.

Şirket İçi Eposta Güvenliği
Şirket içi yapılarda mutlaka bir Mail Gateway konumlandırılıyor. Burada önemli olan nokta kullanılan güvenlik ürününün doğru yapılandırmış olması. Mail Gateway’imiz olduğu halde saldırılara maruz kalındığını biliyoruz. Bu durumda e-postalar için 2. güvenlik noktası olarak Sandbox teknolojilerinden faylanmaktan kötü fikir sayılmaz. Gateway’in yönlendirdiği e-postalar içerisinde ek veya bağlantı var ise, bir kullanıcı gibi davranarak durumu simüle eder. Zararlı tespit edilirse karantina işlemi uygular. Sandbox cihazları genelde ek bazı güvenlik önlemleri de sunmaktadır.

Son olarak, şirket içi e-posta trafiğini de kontrol etmek isterseniz Exchange sunucuları üzerinde mailbox’a entegre şekilde çalışan bir üründe konumlandırarak bunu sağlayabilirsiniz.

Bulut ve Barındırma Hizmeti

Exchange Online, Gmail gibi platformlar için entegre veya gateway olarak kullanabileceğiniz çözümler mevcut. Bu e-posta hizmetlerinin kendi güvenlik önlemleri olsada ek güvenlik çözümleri almak her zaman faydalı olmuştur. Bu çözümler, e-posta üzerinden gelebilecek zararlıları tespit etme noktasında bir güvenlik üreticisi gözüyle inceler. Kötü amaçlı yazılım, spam, kimlik avı, BEC(Business Email Compromise) gibi zararlı e-postaları engellerken Cloud Sandbox ve DLP hizmeti de sunar.

Yine bulut çözüm olan barındırılan e-posta hizmeti için Cloud Email Gateway güvenlik çözümleri kullanılması gerekir. Bu hizmet sağlayıcıları için çoğu zaman mailbox’lara erişmek mümkün olmuyor. MX kayıt yönlendirmeleri ile Gateway üzerinden geçen tüm e-postaların taranması sağlanır.

E-posta Kullanıcılarını Bilgilendirin

Güvenlik yöneticileri olarak buraya kadar üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Peki ya e-posta kullanıcıları? Şimdi sıra onları bilgilendirmeye geldi. Farkındalık! E-posta kullanıcılarına, şüpheli veya bilinmeyen içeriğe sahip bir e-postayı açmadan önce ne yapması gerektiği anlatılmalı. Sık sık bilgilendirmeler yapılmalı. Bununla birlikte kullanıcıların seviyelerini ölçebilecek simülasyon ortamı yaratan çözümler kullanılmalı. Bu çözümler, sahte e-postalar göndererek hangi kullanıcıların ek veya bağlantıya tıkladığını belirler. Ardından bu kullanıcılara belirli online eğitimler atayabilirsiniz.

Kişisel Epostalar İçin Uç Nokta Güvenliği
Bir diğer unsur ise kişisel e-posta kullanımı. Evet, hepimiz şirket bilgisayarlarında kişisel e-posta adreslerine giriyoruz. İşte o an radarın dışındayız. Kişisel e-postalardan gelebilecek zararlılara karşı Endpoint Security çözümü mutlaka kullanılmalı. Ednpoint Security’nin detaylarına bir sonraki yazımda yer veriyor olacağım.

Serhat Güçtekin
Türkiye'nin En Mutlu İş Yeri ve Mükemmel Çalışan Deneyimi

“Türkiye’nin En Mutlu İş Yeri” ve 3 yıldız ile “Mükemmel Çalışan Deneyimi” ödüllerini büyük bir gurur ve heyecan ile aldık

Ofis

Happy Place to Work tarafından gerçekleştirilen uluslararası standartlara uygun değerlendirme sonrası sektöründe “En Mutlu İşyeri” seçilmiş olmamız başarımızı taçlandıran bir ödül oldu. Ofisimizde düzenlediğimiz bir etkinlik ile ödülümüzü alırken, değerlendirmeye katılan ve bizi bu ödüle layık gören ekip arkadaşlarımızla kutlama yaptık.

Daha fazla
9 Adımda Veri Keşfi Neden Önemli

9 Adımda Veri Keşfi neden önemli ve Veri Keşfi ürünlerinde nelere dikkat edilmeli

Analiz

Veri keşfi konusu 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile hayatımıza girdi. Bu kanunla beraber bu zamana kadar dağınık olan verilerimizin nerede tutulduğunun ve ne derece kritik olduğunun önemi giderek artmaktadır.

Daha fazla
ReFS ve NFTS Hakkında Karşılaştırma

ReFS vs. NTFS

Versus

Full Stabil yapılardan söz etmek mümkün mü? Dosya içeriği değişmiyor belki ama dosya sistemi, formatı ihtiyaçlarla paralel olarak değişebiliyor. Neden bu konuya girdim peki? Çünkü alışkın olduğumuz FAT32 ya da NTFS dosya sistemlerinin yanında artık sıklıkla duyulmaya başlanan ReFS dosya sistemi de yerini almaya başladı.

Daha fazla
ArcSight ESM MISP entegrasyonu nasıl yapılır?

ArcSight ESM MISP entegrasyonu nasıl yapılır?

Entegrasyon

SIEM ürünlerinin en önemli özelliği korelasyon yapabilmesidir. ESM de correlation engine sayesinde verileri işler ve korelasyon yapabilme yeteneği kazanır.

Daha fazla