Ana Sayfa Çözümler Neden Netsmart? Kariyer Keşif Kurumsal Materyal İletişim

Netsmart Bilişim Sistemleri A.Ş.

Esentepe Mh. Ecza Sk. No: 6 K: 1, 34394,
Şişli-İstanbul, Türkiye

+90212-274-31-61

info@netsmart.com.tr

CyberArk

CyberArk API Kullanımları

2 uygulama veya yazılım bileşenin belirli protocoller ile veri transferi sağlayan mekanizmalardır. Mobil cihazlardaki, hava durumu uygulamaları, haber sitelerindeki borsa uygulaması gibi benzeri uygulamalar API protokolleri ile anlık haberleşmektedir.

CyberArk API Kullanımları

API Nedir?

2 uygulama veya yazılım bileşenin belirli protocoller ile veri transferi sağlayan mekanizmalardır. Mobil cihazlardaki, hava durumu uygulamaları, haber sitelerindeki borsa uygulaması gibi benzeri uygulamalar API protokolleri ile anlık haberleşmektedir.

CyberArk API

API olarak REST API kullanılır ve create, list, modify ve delete işlemleri gerçekleştirilir. REST API kullanabilmek için PVWA (Password Vault Web Access) sunucuya erişim olmalıdır. Harici bir lisans ihtiyacı bulunmamaktadır ve SDK’lar hazır bir halde gelmektedir. Bu sayede zaman ve efor gerektiren Operasyonel işlemleri otomatize etmek ve kısa sürede halletmek mümkündür.

REST API komutlarını çalıştırmak için RestFull Client uygulamamalarından PowerShell, C#, Perl, PHP, Pyhton, JAVA, Ruby, JavaScript, Dat.Net Core gibi proğramlama ve scripting diller kullanılabilir. HTTPS sorgusu yapabilme ve dönen cevapları işleyebilme dil için yeterli bir özellik olacaktır. REST API komutlarını test etme ve sorgu sonuçlarını görebilmek için Postman ve Swagger UI tools yardımımıza yetişmektedir.

Postman

Chrome uzantısı veya client olarak kullanabileceğimiz, RestFull Client olarakta tanımlanan Rest API test aracıdır. Bu araç ile kod yazmadan API komutlarımızı test edebilir, sorgular sonuucunda dönen parametreleri görüntüleyebiliriz. Bu test toolu ile text, Javascript, JSON, HTML, XML formatları kullanılmasına ragmen Cyberark için JSON formatı kullanılmaktadır.

Postman Cyberark Library

Postman application üzerinden gerçekleştireceğimiz testlerde kolaylık oluşturması açısından, api test library yayınlanmıştır. Erişim sağlamak için documenter postman arşivlerini kullanabiliriz. Bu library aracılığı ile tüm api komutlarını kolaylıkla test edebilir ve kod çıktılarını üretebiliriz.

Swagger UI

PVWA (Password Vault Web Access) sunucumuzda sdk’ların hazır geldiği bu modül ile doğrudan api testlerimizi gerçekleştirebilir ve erişilebilirliğini denetleyebiliriz.

Swagger UI arayüzüne erişmek için herhangi bir harici kurulum veya lisans ihtiyacımız bulunmamaktadır. https://{Pvwa_URL}/PasswordVault/Swagger şeklinde erişim sağlıyabiliriz. Dikkat etmemiz gereken nokta ise, bu kısımda gerçekleştireceğimiz testlerde web arayüzüne login olduğumuz kullanıcı ile parametreleri çağıracağından testleri bu şekilde gerçekleştirmeliyiz. Ayrıca Testleri gerçekleştireceğimiz kullanıcının web access erişimi olmalıdır (Değiştirilmediyse, Default olarak gelmektedir.)

Authorization Token

Bilindiği üzere bir işlem gerçekleştirmeden önce bir kullanıcı belirlenmeli ve kullanıcının bu işlemi yapabilmesi için gerekli yetkilerin olması gereklidir. Web arayüzünde bu kullanıcı ile doğrudan username ve password ile login olunup işlemlerimize başlayabiliriz. Ancak API kullanımı için yardımımıza Authorization token yetişmektedir. Username ve password kullanılarak bir token üretildikten sonra diğer tüm işlemler için bu token kullanılabilir.

Bu token için geçerlilik süresi PVWA timeout süresi (default olarak 5dk gelmektedir) ile aynıdır. Yeni bir token üretildiği takdirde bir önceki token geçersiz olacaktır.

Kod Çıktısı Üretme

Postman üzerinden gerçekleştirdiğimiz testler sonucunda bunu kod çıktısına dönüştürebiliriz. Uygulamamızın sağ tarafında bulunan code butonunu tıklayarak code snippet kısmını açıp, buradan desteklenen dillerde code çıktısı üretmemiz mümkündür.

Bu işlem sayesinde script veya application için hazır kodları alabilir ve bu parametreleri işleyerek dilediğimiz gibi otomatize işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

Örnek Scripts (Pending Account List)

Powershell ile script yazıp CyberArk ortamını otomatize etmemiz mümkün. Bunun için ilk olarak kullanacağımız user için authentication sağlamamız gerekmektedir. Postman kod çıktısını kullanarak rahatlıkla bu adımları tamamlayabilir veya invoke-RestMethod tanımını manuel olarak gerçekleştirebiliriz.

Bu işlemden sonra Cyberark Authorization token çıktısı dönecektir. Bu token tek kullanımlık olup geçerlilik süresi PVWA timeout süresi ile aynıdır.

Ardından response token değeri ile pending account list talebinde bulunabiliriz (farklı işlemlerde gerçekleştirebiliriz).

Login işleminde aldığımız token değerini $response değişkeni içerisinde yeni api sorgumuz için kullanarak scripti otomatize etmiş oluruz ve bu sayede yeni $response değerimiz pending account list olur. Artık yapmamız gereken listeyi nasıl görmek istiyorsak o yönde kodlarımıza devam etmektir(Csv, txt veya mail olarak gönderilebilir. Yada doğrudan çıktı ekranında görüntülenebilir).

Örnek CSV kodları

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı csv-kodları.png
Kaynakça
  1. REST APIs | CyberArk Docs – Cyberark API Dökümanları
  2. CyberArk REST API [PUBLIC] (getpostman.com) – Cyberark-Postman Library
  3. https://{pvwa_url}/PasswordVault/Swagger – Swagger UI Erişimi
İbrahim Oktar
9 Adımda Veri Keşfi Neden Önemli

9 Adımda Veri Keşfi neden önemli ve Veri Keşfi ürünlerinde nelere dikkat edilmeli

Analiz

Veri keşfi konusu 7 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ile hayatımıza girdi. Bu kanunla beraber bu zamana kadar dağınık olan verilerimizin nerede tutulduğunun ve ne derece kritik olduğunun önemi giderek artmaktadır.

Daha fazla
ArcSight ESM MISP entegrasyonu nasıl yapılır?

ArcSight ESM MISP entegrasyonu nasıl yapılır?

Entegrasyon

SIEM ürünlerinin en önemli özelliği korelasyon yapabilmesidir. ESM de correlation engine sayesinde verileri işler ve korelasyon yapabilme yeteneği kazanır.

Daha fazla
Türkiye'nin En Mutlu İş Yeri ve Mükemmel Çalışan Deneyimi

“Türkiye’nin En Mutlu İş Yeri” ve 3 yıldız ile “Mükemmel Çalışan Deneyimi” ödüllerini büyük bir gurur ve heyecan ile aldık

Ofis

Happy Place to Work tarafından gerçekleştirilen uluslararası standartlara uygun değerlendirme sonrası sektöründe “En Mutlu İşyeri” seçilmiş olmamız başarımızı taçlandıran bir ödül oldu. Ofisimizde düzenlediğimiz bir etkinlik ile ödülümüzü alırken, değerlendirmeye katılan ve bizi bu ödüle layık gören ekip arkadaşlarımızla kutlama yaptık.

Daha fazla
ReFS ve NFTS Hakkında Karşılaştırma

ReFS vs. NTFS

Versus

Full Stabil yapılardan söz etmek mümkün mü? Dosya içeriği değişmiyor belki ama dosya sistemi, formatı ihtiyaçlarla paralel olarak değişebiliyor. Neden bu konuya girdim peki? Çünkü alışkın olduğumuz FAT32 ya da NTFS dosya sistemlerinin yanında artık sıklıkla duyulmaya başlanan ReFS dosya sistemi de yerini almaya başladı.

Daha fazla